Dla Osluzbach.pl: ORP Ślązak nie pomoże na powtórkę kryzysu kerczeńskiego w pobliżu Polski

Kryzys kerczeński to dowód na to, że Rosja może blokować morskie szlaki handlowe dla celów politycznych. Polska uzależnia się od Bałtyku, a nasza marynarka nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej osłony kluczowym projektom energetycznym zlokalizowanym w pobliżu tego akwenu, bądź na jego wodach.

Ostrzelanie przez rosyjską marynarkę ukraińskich okrętów, a w konsekwencji blokada Cieśniny Kerczeńskiej będącej wrotami do Morza Azowskiego, na nowo przypomniały Polakom o toczącej się od 2014 r. wojnie na Ukrainie. Kreml jest zdecydowany by za pomocą środków militarnych blokować szlaki handlowe i destabilizować gospodarczo swojego sąsiada. To niepokojące zjawisko, które możemy odnieść również do naszego lokalnego „podwórka”.

Kreml jest zdecydowany by za pomocą środków militarnych blokować szlaki handlowe i destabilizować gospodarczo swoich sąsiadów. Click To Tweet

Polska gospodarka w coraz większym stopniu jest zależna od dostępu do morza. Bezpieczeństwo gazowe, kluczowe dla naszego przemysłu, zapewnia nam Bałtyk. To przez jego wody dostarczany jest do Świnoujścia gaz skroplony, a po dnie tego akwenu będziemy niebawem kłaść gazociąg Baltic Pipe, który połączy nas z Danią i dalej złożami na Morzu Północnym.

Również bezpieczeństwo paliwowe jest dziś uzależnione od morza. Tankowce z dostawami ropy naftowej regularnie przybijają do Gdańska.

Nie inaczej rzecz ma się w przypadku energii. W momentach szczytowego zapotrzebowania na prąd Polska ratuje się importem świadczonym przez podmorskie kable ze Szwecji (posiadamy bezpośrednie połączenie oraz pośrednie przez Nord Balt). Władze w Warszawie planują także rozwój farm wiatrowych na Bałtyku oraz budowę elektrowni atomowej u jego wybrzeży.

Polskie bezpieczeństwo energetyczne jest zależne od Bałtyku. Mimo to nie inwestujemy w marynarkę wojenną. Click To Tweet

To wszystko rodzi duże wyzwania ponieważ Polska nie posiada dziś efektywnej i nowoczesnej marynarki wojennej. Krytycy porównywania sytuacji z jaką mamy do czynienia w Cieśninie Kerczeńskiej powiedzą – Rzeczpospolita jest w NATO, a Ukraina nie. Odpowiem na to: Litwa również jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, a rosyjska flota mimo to blokowała na Bałtyku budowę szwedzko-litewskiego połączenia energetycznego Nord Balt, opóźniając inwestycję. A jeśli tak samo będzie z Baltic Pipe, który charakteryzuje się napiętym harmonogramem? Każdy tydzień jego niedotrzymania będzie oznaczać olbrzymie straty dla polskiego przemysłu.

Rosyjska flota blokuje dziś ukraińskie porty. Niedawno blokowała także budowę podmorskiego połączenia energetycznego na Litwę, która jest członkiem NATO. Click To Tweet

Porównanie sytuacji związanej z blokadą ukraińskich portów przez rosyjską flotę jest sensowne z jeszcze jednego powodu. Podczas jednej z organizowanych przez NATO konferencji byłem świadkiem poważnej dyskusji o zagrożeniach związanych z coraz większym znaczeniem Bałtyku dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rozważano podczas niej m.in wykorzystanie organizacji ekologicznych do blokady projektów infrastrukturalnych, aranżowanie katastrof ekologicznych w pobliżu kluczowej infrastruktury odbierającej dostawy gazu i ropy, a nawet sabotaż.

Centrum bezpieczeństwa energetycznego NATO uwzględnia w swoich ćwiczeniach rosyjskie prowokacje na Bałtyku. Polska jest zagrożona. Click To Tweet

Można by jeszcze wiele na ten temat powiedzieć. Zagrożenia analogiczne do wyżej wymienionych są regularnymi elementami ćwiczeń Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO, a skoro tak to kluczowe spółki i polscy oficjele zdają sobie sprawę z ryzyk. Dziś, w wyniku napięcia na Morzu Azowskim, są one jeszcze bardziej realne. Pytaniem otwartym jest jednak to czy zadziałają otrzeźwiająco na rząd?

Największa motorówka świata, jak ochrzczono patrolowiec Ślązak, który miał być nieźle uzbrojoną korwetą, nie pomoże nam jeśli w pobliżu polskiego wybrzeża dojdzie do powtórki kryzysu kerczeńskiego.

Największa motorówka świata, ORP Ślązak, nie ochroni Polski przed kryzysem kerczeńskim u jej granic. Click To Tweet

Fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *