Szczyt w Warszawie – wizerunkowa katastrofa. 4 dowody

Szczyt bliskowschodni w Warszawie organizowany wspólnie z Amerykanami miał pokazać, że Polska wraca do dyplomatycznej pierwszej ligi. A jaka jest rzeczywistość?

1) „Kraje arabskie zasiadają wspólnie do rozmów z Izraelem, żeby przybliżyć nasz wspólny interes, czyli wojnę z Iranem” – taką wypowiedź premiera Izraela Benjamina Netanjahu zamieszczono na jego oficjalnym koncie na Twitterze. Wpis szybko zniknął, ale pozostawił poważną rysę na polskich deklaracjach, że szczyt w Warszawie ma charakter pokojowy i nie jest wymierzony w Iran.

2) Izraelskie media (Jerusalem Post, Haarec) poinformowały, że premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował podczas szczytu w Warszawie o „polskiej współodpowiedzialności za Holocaust”. Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari otrzymała oficjalną notę dyplomatyczną, w której Polska żąda sprostowania tych informacji. Na horyzoncie majaczy kolejny kryzys w relacjach polsko-izraelskich. Czy można było przewidzieć taki obrót spraw? Odpowiem lakonicznie – w Izraelu w najlepsze trwa kampania wyborcza.

3) Szef MSZ Jemenu, państwa które nie utrzymuje stosunków z Izraelem, skarży się że przez „błąd organizatorów” został posadzony podczas szczytu w Warszawie obok premiera Netanjahu. Z kolei amerykańska dyplomacja pokazała w mediach społecznościowych ich zdjęcie obok siebie jako sukces konferencji w Polsce i świadectwo poprawy relacji. Wygląda na to, że naszemu MSZ udało się dołożyć cegiełkę do kolejnego kryzysu międzynarodowego.

4) Sekretarz stanu USA bez pardonu wezwał Polskę podczas szczytu w Warszawie (sic!) do kwestii restytucji mienia ofiar Holocaustu. Mniejsza z tym, że kwestia ta została już uregulowana w ramach porozumień polsko-amerykańskich. Ważniejsze jest to jak obcesowo obszedł się z władzami w Warszawie jej kluczowy sojusznik.

Nie uwzględniłem w powyższym zestawieniu np. niefortunnej wypowiedzi jednej z kluczowych amerykańskich dziennikarek Andrea Mitchell, która stwierdziła, że podczas powstania w getcie Żydzi walczyli przeciw “polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. I bez tego widać, że wizerunkowo konferencja warszawska jest katastrofą.

Fot. Pixabay

  1. Avatar

    Dziennikarka przeprosiła. Arabscy książęta bezpiecznie wyjechali z naszej stolicy. ZERO durnych demonstracji. ZERO poważnych incydentów. Spokój. Cisza. SUKCES. Trochę ćwierkania i po zabawie. A Putin i tak w d. dostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *